KISS

BRATISLAVAFutbalový štadión Pasienky
29.05.201020:00

KISS

na Slovensku!

29/5/2010 BRATISLAVA, futbalový štadión PASIENKY

 

Legendárna rocková kapela KISS sa v máji 2010 po prvý krát predstaví slovenskému publiku, keď vrámci turné „SONIC BOOM OVER EUROPE: FROM THE BEGINNING TO THE BOOM" vystúpi v Bratislave.

Predkapelou legendárnej glam rockovej skupiny KISS na ich bratislavskom koncerte bude mladá kapela z Poľska, nesúca šťavnatý názov Juice. Ich hudba vychádza z klasického rocku takých velikánov ako boli Led Zeppelin, Aerosmith, Jimmie Hendrix či Cream. A ich je znie nesmierne spontánne a profesionálne zároveň.

Ohromné množstvo šťavnatého rock´n ´rollu je šikovne skombinované s úžasnou silou a sviežosťou.  

V roku 2009 sa spevák Rado Zander spojil s gitaristami Rafaelom Popinom a Rafaelom Bajusom. Neskôr sa k nim pridali Luke „Leo Lee" Szemraj, hrajúci na bassgitare a zároveň vokalista, bubeník Amadeusz „Amek" Krebs a Radek „Kordek" Kordowski a skupina začala pracovať na materiáli pre ich prvý album. Všetci spoločne snívali sen o muzike , ktorá zaujme fanúšikov rockovej hudby na celom svete. A ešte v tom istom roku  kapela žala úspech, keď zložila skladby, ktoré dobyli srdcia poslucháčov. Popri gitarách, bicích a nezameniteľne silnom Radovom speve znie miestami až psychodelický legendárny zvuk Hammondu, na ktorom hrá „Kordek", čo k hudbe kapely Juice dodáva príťažlivý magnetizmus.

 

Okrem zásadných hitov ich kariéry KISS zaspieva a zahrá aj nové skladby z aktuálneho album „SONIC BOOM".

Legenda svetového glam rocku a jedna z priekopníckych kapiel hororovo poňatej bombastickej javiskovej šou odštartovala svoju hviezdnu dráhu v roku 1973 v New Yorku. U jej zrodu stáli spievajúci basista Gene Simmons ( vlastným menom Eugene Klein, resp. Chaim Witz, narodený 25. augusta 1949 v Haife v Izraeli ) a spievajúci gitarista Paul Stanley (vlastným menom Stanley Eisen, narodený 20. januára 1952 v New Yorku), ktorí spolu pôsobili v kapele Wicked Lester. Obaja sú potomkami židovských rodín, ktoré utiekli pred nacizmom zo strednej Európy. A preto občasné obvinenia, že dvojica písmen S v logu kapely, pripomínajúca blesky, má byť reminiscenciou znaku SS, sú úplne absurdné.

Formáciu KISS na úplnom začiatku jej existencie doplnil bubeník Peter Criss (vlastným menom Peter Criscuola, narodený 20. decembra 1945 v Brooklyne) a excentrický gitarista Ace Frehley (vlastným menom Paul Daniel Frehley narodený 27. apríla 1951 v Bronxe). Skupina od počiatku razila jasný a hmatateľný štýl aj image. Hudba sa pohybovala na rozhraní glam rocku a dobového hard rocku s jednoduchými údernými sloganmi. Členovia kapely používali výrazný maku up, kostýmy a bombastickú javiskovú šou. Vodítkom bola ako prezentácia New York Dolls a Alice Coopera, tak aj Simmonsova zamilovaná komixová literatúra. V roku 1974 KISS debutovali eponymným albumom, po ktorom v rýchlom slede nasledovali najvýraznejšie albumy ich kariéry ako Hotter Than Hell (1974), Dressed To Kill(1975), Alive ! (1975), Destroyer (1976) Rock and Roll Over (1976), Love Gun (1977) a Alive II (1977). Po štvorici sólových albumov, ktoré všetci členovia KISS vydali v rovnaký deň v roku 1978, nasledovala o rok neskôr platňa Dynasty. Tá síce priniesla veľký hit I Was Made For Lovin´ You, ale znamenala razantný príklon ku komerčnejším trendom ako v hudbe, tak aj v novom image. Na počiatku 80.rokov KISS odkladajú masky a kostýmy a s vervou sa vrhajú do prúdu formujúceho sa streetrocku. Dochádza aj k personálnym zmenám. Vedľa cieľavedomých kapitánov Simmonsa a Stanleyho sú alkoholické a drogové excesy druhých dvoch členov kapely natoľko neúnosné, že dochádza k ich výmene. Na miesto Petera Crissa nastúpil v roku 1980 Eric Carr, ktorý bol riadnym členom kapely až do svojej predčasnej smrti 24. novembra 1991, kedy podľahol rakovine. Gitaristu Ace Frehleyho museli už pri nahrávaní predchádzajúcich albumov občas v štúdiu nahradiť. Avšak oficiálne kapelu opustil v roku 1982. Jeho miesto zaujal Vinnie Vincent, potom nakrátko Mark St. John a v decembri 1984 Bruce Kulick.

I was made for loving you baby... with MELBOURNE SYMPHONY ORCHESTRA

Aj v osemdesiatych rokoch sa KISS hlavne v Amerike tešili z veľkej priazne publika, napríklad s albumom Lick It Up (1983). Špekulácie o možnom reunione pôvodnej zostavy však nikdy neutíchli. Medzitým zosnulého Carra nahradil renomovaný bubeník Eric Singer a zostava pôsobila až do počiatku roku 1996, kedy k znovuspojeniu pôvodných KISS naozaj došlo. 40 tisíc vstupeniek na prvý comebackový koncert bolo 20. apríla 1996 vypredaných za 47 minút. Znovuspojenie oficiálne trvalo do roku 2002. Čo sa týka produkcie albumov, v roku 1996 sa na svete objavil titul MTV Unplugged, o rok neskôr  nie príliš podarený Carnival of Souls, natočený tesne pred reunionom v nemotornej snahe zachytiť do plachiet grungeový vietor. Platňa pôvodne nemala byť vydaná, ale v masovom merítku unikla medzi fanúšikov, a tak sa kapela predsa len rozhodla dodatočne ju vydať. Radová platňa v staronovej zostave vyšla roku 1998 pod názvom Psycho Circus. V roku 2003 nasledovala spoločná nahrávka s melbournskými symfonikmi Alice IV. Tu už definitívne zaujal Frehleyho miesto Tommy Thayer, ktorý s kapelou spolupracoval už predtým. Rok 2006 ešte priniesol súhrn živých platní KISS Alive I, II, III a záznamu Millennium koncertu 2000.

Rok 2008 sa niesol v duchu veľkého návratu a vypredaného turné po Európe a Škandinávii, pričom zostavu vedľa Stanleyho, Simmonsa a Thayera doplnil aj staronový Eric Singer.

www.kissonline.com

 

 

16.000 divákov

XL Promotion