MORCHEEBA

BratislavaINCHEBA EXPO ARENA
26.04.200820:00

ORANGE MUSIC LIVE UVÁDZA
 

MORCHEEBA
 

26. 4. 2008 BRATISLAVA – EXPO ARENA, INCHEBA
 

Srdce každého hudobného fajnšmekra určite zajasá po zistení, že skupina MORCHEEBA bude v apríli v rámci projektu Orange Music Live koncertovať aj na Slovensku. Nestáva sa každý deň, aby sme mali šancu počuť hudobnú lahôdku, akou MORCHEEBA nepochybne je.
Ich nahrávok sa predalo okolo 6 miliónov kópií a koncertovali takmer po celom svete. Na Slovensko sa vracajú po niekoľkých rokoch s novým albumom, ktorý vyšiel začiatkom februára pod názvom „Dive Deep“. Repertoár z neho spolu so svojimi najúspešnejšími skladbami predstaví Morcheeba v rámci svojho turné 26. 4. aj na Slovensku. 
 

Morcheeba je pojem, ktorý je známy každému domácemu poslucháčovi ako partička prezentujúca sa príjemným mixom triphopu, funku a blues, zahaleným do melancholických melódií.
 

Hlavným motorom kapely sú bratia Paul a Ross Godfreyovci. Tí položili základný stavebný kameň formácie v roku 1995 krátko potom, čo spolu vytvorili šesť skladieb pre Davida Byrna na album „Feelings“. Najprv rozposlali do nahrávacích spoločnosti v Londýne mix svojich inštrumentálnych skladieb, avšak bez veľkej odozvy. Krátko po doplnení zostavy o speváčku Skye Edwards prišlo podpísanie zmluvy a krátko na to aj realizácia dvoch „EP- čiek“ („Trigger Hippie“ a „Music That We Hear“). Debutový album na seba nenechal dlho čakať, dostal názov „Who Can You Trust“ (1996) a priniesol aj prvý veľký hit „Trigger Hippie“. Trio ho podporilo na svetovom turné v spoločnosti napr. Fiony Apple. Väčšina skladieb z albumu sa nesie vo veľmi príjemnom triphopovom duchu doplnenom o posmutnelé texty speváčky Skye.
 

Po dvoch rokoch od úspešnej prvotiny vydala Morcheeba nahrávku „Big Calm“ a hitmi ako „The Sea“ či „Let Me See“ si upevnila svoju obľubu u prevažne mladých poslucháčov. Skupina bola na vzostupe a nahrávka ukázala sklon k popovému žánru, nájdeme tu však i hip-hop alebo disko. Album „Fragments Of Freedom“ slávil úspech u publika mnohých žánrov, skupinu posunul do spoločnosti veľkých popových hviezd – skladba „Rome Wasn't Built In A Day“ slávila úspech v nejednom hitparádovom rebríčku. Obdobne sa darilo aj nasledujúcej singlovke „Be Yourself“. Dalšiu nahrávku vydala Morcheeba až o štyri roky neskôr pod názvom „Charango“ (2002). Na spoluprácu pri albume boli prizvaní  hostia - medzi nimi Kurt Wagner zo skupiny Lambchop, alebo rapper Slick Rick. Celú svoju doterajšiu tvorbu zrekapitulovala Morcheeba na kolekcii najväčších hitov pod názvom „Parts of the Process“ (2003). Zakrátko opúšťa kapelu speváčka Sky, aby sa mohla venovať rodine a svojim projektom. Bratské duo však čoskoro objavilo náhradu v podobe vokalistky Daisy Martey, ktorá pôsobila v kapele Nooday Undegroond. Zakrátko vyšla nahrávka „Antidote“ (2005) – viacmenej akustické hudobné dielko s nádychom psychedélie.
 

A čo prinesie nová nahrávka Morcheeby, ktorá sa volá „Dive Deep“ a vyšla 4. februára 2008? Ako už úvodný singel „Enjoy The Ride“ naznačil, môžeme očakávať príjemnú, zvukovo priezračnú hudbu v strednom tempe s dokonalým tanečným ťahom. To všetko za doprovodu celého zástupu hostí. Medzi nimi napríklad speváčka a skladateľka Judie Tzuke, Thomas Dybdahl z Nórska, či rapper Cool Calm Pete. Nesmieme zabudnúť ani na francúzsku speváčku Mandu, ktorá kontaktovala Paula a Rosa prostredníctvom stránok Myspace.com a jej najväčší sen bol spievať práve v skupine Morcheeba.
 

Zostava: The Godfrey Bros., Manda (spev), Bradley Burgess (spev & basa), Andy Nunn (klávesy) a Andy Robertson (bicie).
 


2 500 divákov

 

XL Promotion