BALET IGORA MOISEYEVA

BRATISLAVAINCHEBA EXPO ARENA
17.11.200819:00

BALET IGORA MOISEYEVA
17.11.08 jediné predstavenie
v Expo Aréne
Vstupenky v predaji od 2.10.2008 v sieti Ticketportal, www.ticketportal.sk
Balet „Moiseyev" znie ako zaklínadlo, ktoré otvorí dvere do sveta hudby a tanca z celého sveta. Prijímajú ho s nadšením všade, kam zavíta  ako najväčší zo všetkých súborov ľudového tanca. Uchvacuje medzinárodné publikum po celé desaťročia svojou jedinečnou technickou oslnivosťou a tradičnými tancami 180 národných kultúr bývalého Sovietskeho zväzu, resp. z celého sveta. Kľúčom k úspechu súboru je genialita jeho vizionára, umeleckého riaditeľa, choreografa a zakladateľa Igora Moiseyeva, ktorý je bez nadsázky považovaný za najlepšieho choreografa ľudových tancov 20. storočia.

V roku 1937 baletný majster Igor Moiseyev zhromaždil spoločnosť 40 najlepších amatérskych tanečníkov a žiakov „Bolšoj" školy, a urobil tým prvý krok k vytvoreniu slávneho „Štátneho akademického súboru národného tanca", známeho viac pod menom „Moiseyev balet". Ten dorástol do vyše 200 členného súboru, s vlastným orchestrom a s vlastnou školou. Dnešní tanečníci zvládnu všetky štýly a žánre, zahrňujúce tance Španielska, Japonska, Číny, Bulharska, Argentíny, Mexika, amerického džezu a rock-and-rollu. Všetky tance, ktorých je vyše 300, sú plné fascinujúcej krásy, elegantnej precíznosti a oslnivých kostýmov. Moiseyevov balet triumfoval na každom javisku vo vyše 60 krajinách celého sveta. Kdekoľvek súbor účinkoval, dostalo sa mu nadšenej odozvy zo strany kritikov aj divákov, ktorí ďakovali tanečníkom búrlivým „standing ovation".

Moiseyevova choreografia predstavuje nevšedné geometrické vzorce, vykonávané s veľkou presnosťou. Jeho práca je obzvlášť obdivovaná pre rovnováhu spojenia ľudového tanca, akrobatických skokov a divadelných prvkov.
Sám Igor Moiseyev, ktorý minulý rok zomrel v požehnanom veku 101 rokov, o svojej práci povedal: „Všetky stretnutia, ktoré sa vyskytovali v mojom živote , obzvlášť, keď som bol mladý, si pamätám. Pripravovali ma na najdôležitejšiu vec, ktorou bolo vytvorenie súboru, ktorému sa venujem 70 rokov. Pri svojej práci sa pokúšam používať výstižné a presvedčivé spôsoby pre vyjadrenie povahy národa v jeho tancoch. Pokúšam sa porozumieť národu nielen cez tanec, ale tiež cez jeho hudbu, históriu, tradície a zvyky."
Jediné vystúpenie tohto legendárneho tanečného súboru si môžete vychutnať 17.11.08 v bratislavskej Expo Aréne.

 

 

2000 divákov

 

 

 

 

XL Promotion